Migrácia existuje už od počiatku ľudstva, ale až v posledných rokoch sa v novinových titulkoch objavuje častejšie než kedykoľvek predtým. Kniha profesora Robina Cohena sa zaoberá históriou medzinárodnej migrácie a ponúka kvalifikovaný pohľad na jeden z prvotných ľudských inštinktov.
Ak je migrácia stará ako ľudstvo samo, prečo v súčasnosti nadobudla politický význam? Prečo ľudia vôbec migrujú? Kam smerujú, v akom počte a prečo? Predstavujú migranti hrozbu pre spoločenský a politický poriadok? Je skutočne potrebné poskytnúť im prácu, pomáhať v rozvoji ich domovských krajín, zvyšovať spotrebiteľský dopyt a vytvárať blahobyt? Dá sa migrácia zastaviť? Všetky tieto otázky skúma jeden z najuznávanejších britských vedcov, ktorý sa venuje migrácii.
Hoci kniha pripúšťa, že rozdiely medzi kategóriami sú často nejasné, charakterizuje mnohé typy migrantov vrátane objaviteľov, otrokov, pútnikov, baníkov, robotníkov, exulantov, utečencov, sexuálnych pracovníkov, študentov, turistov, dôchodcov či vysídlencov. Text dopĺňa veľké množstvo názorných máp, sugestívne fotografie a presvedčivé grafy. Robin Cohen skúma dlhé časové obdobie, mnoho zemepisných oblastí a tém a obohacuje tým kontext a farbitosť jedného z najnaliehavejších problémov našej doby.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.